|| Kopuk GençLik || Zamane GençLerin SanaL Mekanı ||

OOOPS Bİ DAKKA KARDEŞ !

Şimdi Hacı Sen Bu Foruma Zati Üyeysen Sorun Yok,Giriş Yap.

Haa Yok Üye FeLan DeğiLim Üye oLupta Ne İşime Yarıyacak Diyorsan Oku;
Komedi,Arkadaşlık,İyi Vakit,Sanal Bi Aile Hatta Yetim ve Öksüz KardeşLerimize Sanal Ana ve Babada Oluruz Üye oL Yeter...

Join the forum, it's quick and easy

OOOPS Bİ DAKKA KARDEŞ !

Şimdi Hacı Sen Bu Foruma Zati Üyeysen Sorun Yok,Giriş Yap.

Haa Yok Üye FeLan DeğiLim Üye oLupta Ne İşime Yarıyacak Diyorsan Oku;
Komedi,Arkadaşlık,İyi Vakit,Sanal Bi Aile Hatta Yetim ve Öksüz KardeşLerimize Sanal Ana ve Babada Oluruz Üye oL Yeter...

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Sayfayı FaceBook'ta Paylaş
Design By Sahirâne Design ©️
Tıkla Beğen
Erzurum

uyku nedir?

PisLiCk
    PisLiCk
    Bay Özel Misafir
    Bay Özel Misafir

Uyarı Seviyesi Uyarı Seviyesi : Uyarı Yok !
    Cinsiyetim Cinsiyetim : Erkek
    Kayıt Tarihim Kayıt Tarihim : 17/01/10
    Yaşım Yaşım : 27
    MemLeketim MemLeketim : KasıMPaşa
    Mesaj Sayım Mesaj Sayım : 536

uyku nedir? Empty uyku nedir?

Mesaj tarafından PisLiCk Paz Ocak 17, 2010 5:16 pm

uyku nedir?
    Uyku insan hayatında sırrı tam olarak çözülememiş enteresan bir olaydır. Uykunun nasıl olduğunu bir bakıma hepimiz biliriz. Uyuyan bir insanda aşağıdaki durumlar gözlemlenir;
    •Yatarak uyur. •Gözleri kapalıdır.
    •Çok yüksek bir ses olmadıkça[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] hiçbir şeyi işitmez. •Daha yavaş ve ritmik olarak nefes alır. •Adaleler tamamen gevşemiştir. (Eğer bir koltukta otururken uyumuşsanız[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] derin uykuda koltuktan düşebilirsiniz.) •Bir veya iki saatte bir kendi vücudunu elleri ile kontrol eder.
    Bunlara ilave olarak kalp atışı yavaşlar ve beyinde rüya denilen çok ilginç olaylar oluşur. Diğer bir deyişle uyuyan insan çevresinde oluşan şeylerin çoğuna ilgisizdir. Uyuyan bir insan ile komada olan bir hasta arasındaki en önemli fark[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] uykuda olanın yeterli bir dış müdahale ile uyandırılabilmesidir.
    Vahşi doğada yaşayan hayvanlar için bu düzgün ve etrafa ilgisiz[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] yaklaşık sekiz saatlik uyuma periyodu pek mümkün görünmemekte[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] bu durumun insanın evrimi süresince oluştuğu sanılmaktadır.
    Sürüngenler[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] kuşlar ve memeliler hepsi uyurlar. Onlar da uykularında kısa süreler için de olsa çevreleri ile ilişkilerini keserler. Bazı balıkların ve kurbağa gibi hem suda[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] hem de karada yaşayanların da belirli sürelerde aktivitelerini yavaşlattıkları[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] fakat hiçbir zaman çevre ile ilgilerini kesmedikleri biliniyor. Böceklerin ise uyuyup uyumadıkları bilinmiyor[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] ancak onların da bazıları gece[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] bazıları gündüz hareketsiz kalıyor.
    Beyin dalgaları üzerine yapılan çalışmalar sonucu[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] sürüngenlerin rüya görmedikleri[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] kuşların çok az[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] memelilerin ise hepsinin uykularında rüya gördükleri saptanmıştır. İlginç olan noktalardan biri şu ki[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] inekler ayakta uyurken değil de[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] yatarken rüya görebilmektedirler.
    Hayvanların uyku süreçleri de farklıdır. Örneğin insan bir kere ve uzun süre uyurken[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] köpekler kısa aralıklarla bütün gün uyurlar. Hayvanların bazıları uyku için geceyi tercih ederken[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] bazıları gündüzü tercih eder.
    İnsanların uyku ihtiyacı yaşlandıkça azalır. Yeni doğmuş bir bebeğin uyku ihtiyacı günde 20 saat iken[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] dört yaşında 12 saate[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] on sekiz yaşında 10 saate düşer. Yetişkinler uyku için 7-9 saate ihtiyaç duyarlar ama[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] genelde 6 saat yeterlidir.

Forum Saati Salı Mayıs 07, 2024 10:41 pm