|| Kopuk GençLik || Zamane GençLerin SanaL Mekanı ||

OOOPS Bİ DAKKA KARDEŞ !

Şimdi Hacı Sen Bu Foruma Zati Üyeysen Sorun Yok,Giriş Yap.

Haa Yok Üye FeLan DeğiLim Üye oLupta Ne İşime Yarıyacak Diyorsan Oku;
Komedi,Arkadaşlık,İyi Vakit,Sanal Bi Aile Hatta Yetim ve Öksüz KardeşLerimize Sanal Ana ve Babada Oluruz Üye oL Yeter...

Join the forum, it's quick and easy

OOOPS Bİ DAKKA KARDEŞ !

Şimdi Hacı Sen Bu Foruma Zati Üyeysen Sorun Yok,Giriş Yap.

Haa Yok Üye FeLan DeğiLim Üye oLupta Ne İşime Yarıyacak Diyorsan Oku;
Komedi,Arkadaşlık,İyi Vakit,Sanal Bi Aile Hatta Yetim ve Öksüz KardeşLerimize Sanal Ana ve Babada Oluruz Üye oL Yeter...

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Sayfayı FaceBook'ta Paylaş
Design By Sahirâne Design ©️
Tıkla Beğen
Erzurum

parmak izi nedir

PisLiCk
    PisLiCk
    Bay Özel Misafir
    Bay Özel Misafir

Uyarı Seviyesi Uyarı Seviyesi : Uyarı Yok !
    Cinsiyetim Cinsiyetim : Erkek
    Kayıt Tarihim Kayıt Tarihim : 17/01/10
    Yaşım Yaşım : 27
    MemLeketim MemLeketim : KasıMPaşa
    Mesaj Sayım Mesaj Sayım : 536

parmak izi nedir Empty parmak izi nedir

Mesaj tarafından PisLiCk Paz Ocak 17, 2010 5:21 pm

parmak izi nedir
    Parmak izi Nedir?

Parmak izi[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] parmak ucu derisinde[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] göz ile görülebilen çıkıntıların meydana getirdiği şekillerdir. Dış deriye ait bu çıkıntılara hat (papilla) denir. Parmaklarımızı dikkatlice incelersek[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] parmak izlerinin[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] birçok hattın farklı biçimlerde bir araya getirilmesiyle yapıldığını görürüz.

Tek yumurta ikizleri de dahil olmak üzere herkes[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] eşsiz parmak izlerine sahiptir. Bir başka deyişle[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] insanların kimlikleri parmak uçlarında kodlanır. Bu kodlama sistemi[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] günümüzde kullanılan barkod sistemine benzetilebilir.

Derin kesik ve yaralar olmadığı sürece[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] parmak izlerindeki bu hatlar[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] insan hayatı boyunca değişmez. Parmak izlerinin bu değişmez ve herkes için farklı özellikleri (tek yumurta ikizlerinde bile bu farklılık mevcuttur)[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] onları kimlik tespiti konusunda çok kullanılan bir özellik haline getirmiştir. Yaratıcı[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] parmak izlerine o kadar fazla eşsiz bilgiyi derc etmiştir ki[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] doğru tanımlama için parmak izinin küçük bir parçası bile yeterli olmaktadır.

Parmak izlerinin ferdi tanıma gayesiyle kullanılması fikri[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] 1890´lı yıllarda[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] Hindistan´da görev yapan İngiliz polis şefi Sir Edward Henry tarafından ortaya atılmıştır. Bu teknik günümüzde en yaygın kullanılan biyometridir.

Parmak izleri[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] tanımlama doğruluğu konusunda güçlü bir şablon sağlamak için yeterince karmaşıktır. Daha sağlıklı bir güvenlik isteniyorsa[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] birden çok parmağın izi kullanılabilir. Çünkü her parmağın izi farklı yaratılmıştır. Parmak izinin taranması[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] hızlıdır ve kişilere herhangi bir rahatsızlık vermez. Parmak izi tarayıcıları[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] kolaylıkla küçültülebilir ve düşük maliyetle çok sayıda üretilebilir. Bugün bazı ülkelerde sadece sol ve sağ işaret parmakları bile yeterli görülmektedir. Bununla beraber bazı insanların parmak izlerinin görüntülenmesi güçtür. Yeni teknolojilerle[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] parmak izlerinin görüntü olarak değil[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] kodlanarak saklanması da tercih edilebilmektedir.

Bilim ilerledikçe[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] biyometrik olarak kullanılabilecek insana has hususiyetler daha da artacaktır. Bu sebeple insan biyometrisi; çağın gerisinde kalmak istemeyen toplumların[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] araştırma ve geliştirme çalışmalarında ihmal etmemeleri gereken bir çalışma sahasıdır

Forum Saati Paz Mayıs 19, 2024 6:25 pm