|| Kopuk GençLik || Zamane GençLerin SanaL Mekanı ||

OOOPS Bİ DAKKA KARDEŞ !

Şimdi Hacı Sen Bu Foruma Zati Üyeysen Sorun Yok,Giriş Yap.

Haa Yok Üye FeLan DeğiLim Üye oLupta Ne İşime Yarıyacak Diyorsan Oku;
Komedi,Arkadaşlık,İyi Vakit,Sanal Bi Aile Hatta Yetim ve Öksüz KardeşLerimize Sanal Ana ve Babada Oluruz Üye oL Yeter...

Join the forum, it's quick and easy

OOOPS Bİ DAKKA KARDEŞ !

Şimdi Hacı Sen Bu Foruma Zati Üyeysen Sorun Yok,Giriş Yap.

Haa Yok Üye FeLan DeğiLim Üye oLupta Ne İşime Yarıyacak Diyorsan Oku;
Komedi,Arkadaşlık,İyi Vakit,Sanal Bi Aile Hatta Yetim ve Öksüz KardeşLerimize Sanal Ana ve Babada Oluruz Üye oL Yeter...

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Sayfayı FaceBook'ta Paylaş
Design By Sahirâne Design ©️
Tıkla Beğen
Erzurum

İstanbul Müzeleri Rehberi | Detaylı Bilgiler - Adres, Web Sitesi ve Telefonlar

(fog)'(x)
    (fog)'(x)
    İstanbul Müzeleri Rehberi | Detaylı Bilgiler - Adres, Web Sitesi ve Telefonlar CouronnePatRoN
    PatRoN

Uyarı Seviyesi Uyarı Seviyesi : Uyarı Yok !
    Cinsiyetim Cinsiyetim : Erkek
    Kayıt Tarihim Kayıt Tarihim : 14/01/10
    Yaşım Yaşım : 34
    MemLeketim MemLeketim : Yarimin Yanı
    Mesaj Sayım Mesaj Sayım : 2732

İstanbul Müzeleri Rehberi | Detaylı Bilgiler - Adres, Web Sitesi ve Telefonlar Empty İstanbul Müzeleri Rehberi | Detaylı Bilgiler - Adres, Web Sitesi ve Telefonlar

Mesaj tarafından (fog)'(x) Perş. Ocak 21, 2010 5:03 pm

500. Y?l Vakf? Türk Musevileri Müzesi

[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
    Telefon:0212 292 63 33-34
    Fax: 0212 244 44 74
    E-mail:
    [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
    Web: [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
    ?lçe: Karaköy
    Adres: Karaköy Meydan?, Perçemli Sokak No:1 Karaköy ?stanbul
    Türkiye’nin bu alanda ilk ve tek müzesi olma özelli?ini ta??yan 500. y?l Vakf? Türk Musevileri Müzesi, 1985 y?l?ndan beri art?k fiili hizmette bulunmayan Zülfaris Sinagogu binas?nda 25 Kas?m 2001 tarihinde hizmete girdi. Soka??n ad?, eski kent haritalar?nda Zülfaris olarak okunur. Bu sözcük, “gelin perçemi” anlam?na gelen Osmanl?ca “zülf-ü arus”un halk dilinde k?saltmas?d?r. As?l ad? “Kal Kado? Galata” olan sinagog da halk aras?nda bu isimle an?lm??t?r.

1671’de varl??? bilinen, muhtemelen Cenevizlilerden kalan temelleri üzerine, 19. yüzy?l ba??nda yeniden in?a edilen ve 1985’lere kadar sinagog olarak hizmet veren bu bina, “500. Y?l Kutlama Etkinlikleri” çerçevesinde 500. Y?l Vakf? taraf?ndan restore edilerek müzeye dönü?türüldü.

Üç kat üzerine kurulu olan müzenin giri? avlusunu, I. Dünya Sava??, Çanakkale Cephesi ve Kurtulu? Sava?? s?ras?nda vatan savunmas? u?runa ya?amlar?n? feda eden Türk Yahudi askerlerin an?s?na dikilen, heykelt?ra? Nadia Arditti’nin “Yükselen Ate?” yap?t? süslemektedir. Bir zamanlar, gelinlerin, babalar?n?n kolunda ç?karak e?lerinin kolunda indikleri merdivenlerden var?lan birinci kattaki ana holde; Türk Yahudileri’nin tarihi, dini e?yalarda ve sosyal hayatta etkile?im, toplumsal ya?am?n de?i?ik alanlar?na kat?l?m, Osmanl?’da ilk matbaa, Türk Yahudi Bas?n?’n?n tarihçesi, Lozan Antla?mas?’n?n 42. maddesinden feragat, ulu önder ****** taraf?ndan daha 1933 y?l?nda ülkemize davet edilen ve Nazi bask?s?ndan kaçarak akademik ya?amlar?na üniversitelerimizde devam eden Alman ve Avusturyal? bilim adamlar?, ?kinci Dünya Sava?? s?ras?nda görev yapt?klar? Nazi i?gali alt?ndaki kentlerde yüzlerce Yahudi’yi ölümden kurtaran “Türk Schindler’leri” Türk diplomatlar?n?n, onur kö?esi ve daha birçok bilgi; objeler, panolar, grafikler ve haritalarla sunulmaktad?r.

Ana kubbenin izdü?ümüne rastlayan ???kl? sekizgende Zülfaris’in tarihçesi ve sinagogda cereyan eden önemli olaylardan baz? al?nt?lar sergilenmektedir. Sinagog olarak i?lev gördü?ü dönemde kad?nlar?n ibadetine ayr?lan üst galeride, sa? kanatta insan manzaralar?, (erkekler, kad?nlar, çiftler, çocuklar, aileler ve piknikler) sol kanatta ise 400. y?l ve 500. y?l kutlama etkinlikleri, A?kenaz cemaatinin tan?t?m?, her biri ayr? bir ibret belgesi olan Haydarpa?a Hemdat ?srael Sinagogu ve Manisa Moris ?inasi Çocuk Hastanesi’nin öykülerinin sergilendi?i panolara yer verilmektedir.

Etnografya bölümü olarak düzenlenen zemin kat salonunda ise, lohusal?k-do?um ve sünnet, çeyiz, dü?ün kompozisyonlar?n?n yan? s?ra 1860 ila 1960’l? y?llar? aras? kronolojik s?rayla gelin-damat foto?raflar? bir zaman tüneli i?levi içinde nostaljik an?lar? tazelemekte, de?i?ik giysiler, gelinlik, t?ls?mlar, mücevherler ve benzeri konularda örnekler de bu bölümde yer almaktad?r...

Müzeden ayr?l?rken, sokak kap?s?na do?ru sa? duvardaki panoda; ******, ?smet ?nönü, Turgut Özal, Süleyman Demirel ve Mesut Y?lmaz‘?n, Türk Yahudileri’yle ilgili beyanlar?ndan özetleri okumak mümkündür.
    Ziyaret Gün ve Saatleri: Pazartesi - Per?embe aras? 10.00 - 16.00, Cuma ve Pazar 10.00 - 14.00 saatleri aras?nda aç?kt?r. Cumartesi ve baz? özel günlerde kapal?d?r.
    (fog)'(x)
    (fog)'(x)
    İstanbul Müzeleri Rehberi | Detaylı Bilgiler - Adres, Web Sitesi ve Telefonlar CouronnePatRoN
    PatRoN

İstanbul Müzeleri Rehberi | Detaylı Bilgiler - Adres, Web Sitesi ve Telefonlar Empty Geri: İstanbul Müzeleri Rehberi | Detaylı Bilgiler - Adres, Web Sitesi ve Telefonlar

Adam Mickiewicz Müzesi

Telefon:0212 253 66 98
    İlçe: Beyoğlu
    Adres: Sakızağacı Caddesi Tarlabaşı / Beyoğlu
    Polonya’lı özgürlük şairi Adam Mickiewicz’in hayatının son yıllarını geçirdiği ve 1855’te öldüğü Tarlabaşı’ndaki evi, şairin ölümünün 100. yıldönümü olan 1955`te Polonya Kültür ve Sanat Bakanlığı ile işbirliği yapılarak müzeye dönüştürülmüştür.
    Müzede Mickiewicz’in hayatı ve eserleri ile ilgili bilgi ve belgeler, şairin İstanbul’da geçirdiği yıllara ait fotoğraflar ve Polonya özgürlük mücadelesine ait belge ve fotoğraflar bulunmaktadır. Binanın bodrum katında ise mezarı Krakow’da bulunan Mickiewicz’e ait sembolik bir mezar vardır.
    (fog)'(x)
    (fog)'(x)
    PatRoN

İstanbul Müzeleri Rehberi | Detaylı Bilgiler - Adres, Web Sitesi ve Telefonlar Empty Geri: İstanbul Müzeleri Rehberi | Detaylı Bilgiler - Adres, Web Sitesi ve Telefonlar

Anadolu Hisarı Müzesi

Telefon:0212 263 53 05
    İlçe: Beykoz
    Adres: Beykoz
    Boğaz’ın Anadolu yakasında, Göksu Deresi’nin denize döküldüğü yerde, adını hisardan alan semtte bulunmaktadır. Bu hisar, Osmanlılar’ca Boğaz’da yapılan ve geçişleri kontrol altına almayı hedefleyen ilk hisardır. İstanbul’u fethetmek isteyen ve kuşatan Sultan Yıldırım Beyazıt tarafından, Karadeniz’den Bizans’a gelecek yardımlara engel olmak için 1394’te yaptırılmıştır. Bu yapıya II. Mehmed (Fatih) Devrinde "Hisarpeçe", depo ve bazı ikametgah amaçlı yapılar eklenmiştir. 1928 yılında Kandilli Belediyesi tarafından bazı küçük onarımlar yapılmıştır. 1991-1993 yılları arasında Kültür Bakanlığı tarafından bazı onarımlar yapılmıştır. Bugün Anadoluhisarı, Beykoz Belediyesi sınırları içinde yer almaktadır. Hisarda taşınır kültür varlığı bulunmamaktadır.
    Anadolu Hisarı ziyarete açık değildir.
    (fog)'(x)
    (fog)'(x)
    PatRoN

Mesaj tarafından (fog)'(x) Perş. Ocak 21, 2010 5:04 pm

Askeri Müze

Telefon:0212 233 27 21
    İlçe: Nişantaşı
    Adres: Valikonağı Caddesi Nişantaşı
    Müzenin çekirdeğini Aya İrini’den getirilen silah ve eşyalar oluşturmuştur. İstanbul’un fethinden Sultan III. Ahmed dönemine kadar her türlü silah Ayasofya Camii’nin arkasındaki Aya İrini Kilisesi’nde korunmuştu. Bu depo 1726’da Sultan III. Ahmed’in emriyle gezilebilecek bir biçimde düzenlendi. Daha sonra burası 1826 yılında gerçek anlamda bir müze haline getirildi. II. Dünya Savaşı`nın başlamasıyla güvenliğini sağlamak için 1940 yılında Niğde’ye taşındı. Savaştan sonra bu silahlar tekrar İstanbul’a Maçka Silahhanesi`ne getirildi.
    1955 yılında müze bugünkü yeri olan Harbiye Kışlası`nın jimnastikhanesine nakledildi. Bu binanın restorasyonu 1959 yılında tamamlanarak, müze haline getirildi. Fakat yetersiz kalan bina yeniden restore edildi ve bir bölümü 1986’da tamamı ise 1993 yılında hizmete açıldı.
    Müzenin zengin koleksiyonunda; Osmanlı ordusunun her dönemine ait kıyafetler, ok ve yaydan çakmaklı tüfeklere kadar çeşitli silahlar, mühürler, zırhlar, padişah çadırı (otağ-ı hümayun), padişah kılıçları, sancaklar, Harbiye Nazırlarına ait fotoğraflar, Bizans Süvari Sancağı, Selçuklular’dan Cumhuriyet’e kadar kullanılmış çeşitli savaş eşyaları, Bizanslılar’ın Haliç’i kapattıkları zincir gibi çok sayıda ilginç eşya bulunmaktadır.
    Müzenin açık olduğu günlerde saat 15.00 - 16.00 arasında Mehter Takımı konser de vermektedir.
    Ziyaret Gün ve Saatleri: Pazartesi ve Salı dışında 09.00-17.00 saatleri arasında açıktır.
    Ücret: Tam: 1.500.000.-TL., Öğrenci: 500.000.-TL.
    (fog)'(x)
    (fog)'(x)
    PatRoN

Aşiyan Müzesi

Telefon:0212 263 69 86
    İlçe: Bebek
    Adres: Aşiyan Yokuşu, Bebek
    Ünlü Türk Şairi Tevfik Fikret`in 1906-1915 yılları arasında yaşadığı ev olan AŞİYAN; 1940 yılında eşi Nazime Hanım`dan İstanbul Belediyesi tarafından satın alınıp, 1945 yılında Edebiyat-ı Cedide Müzesi olarak açılmıştır. Daha önceleri Eyüp mezarlığında bulunan naaşı, 1961 yılında doğal görünümü ile çok beğendiği bu bahçeye nakledilmiş ve bu tarihten sonra müze "Aşiyan Müzesi" adını almıştır.
    Tevfik Fikret, evinin projelerini kendisi çizmiş, Farsça "Yuva" anlamına gelen Aşiyan kelimesini de buraya isim olarak koymuştur. Bahçe içerisinde ahşap 3 katlı olan Aşiyan Müzesinin zemin katı bugün idari işler için kullanılmaktadır.
    Birinci katta Edebiyat-ı Cedidecilerin fotoğraf, kitap ve özel eşyalarının sergilendiği Edebiyat-ı Cedide Odası, Abdülhak Hamit`e ait kişisel eşyalar, tablolar, fotoğraflar, çalışma masası ve koltukların bulunduğu Abdülhak Hamit Salonu, kadın şairlerimizden Nigar Hanım`a ait kitaplar, fotoğraf, resimler, şahsi arşiv ve eşyalarının sergilendiği Şair Nigar Hanım Odası bulunmaktadır.
    Tevfik Fikret`e ayrılmış olan ikinci katta; şairin yatak odası ve çalışma odası yer almaktadır. Şairin yaşadığı yıllarda yatak odası olarak kullandığı odada; şahsi eşyaları, vefat ettiği yatak ve Mihri Hanım tarafından şairin yüzünden alınan maskın kopyası gibi objeler sergilenmektedir. Çalışma odası olarak kullandığı odada ise; çalışma masası ve koltuğu, kendisi tarafından yapılan resim çalışmaları, tablolar bulunmaktadır.
    Şehzade Abdülmecit Efendinin, Tevfik Fikret`in "Sis" şiirinden esinlenerek yaptığı ünlü "Sis"tablosu da buradadır.
    Ziyaret Gün ve Saatleri: Pazar-Pazartesi günleri hariç 09.00-16.30 saatleri arasında açıktır.
    Ücret: Ücretsiz
    (fog)'(x)
    (fog)'(x)
    PatRoN

****** Müzesi (İnkılap Müzesi)

Telefon:0212 240 63 19
    Web:
    İlçe: Şişli
    Adres: Halaskargazi Caddesi No: 250 Şişli
    ****** Suriye Cephesi`nden ayrılarak 13 Kasım 1918`de İstanbul`a gelmiş ve Perapalas Oteli`nde bir daireye yerleşmişti. Daha sonra bu otelden ayrılan ******, Madam Kasabyan`ın Şişli`deki üç katlı evini kiralamıştı. Beşiktaş`ta Akaretler mahallesinde oturan annesi Zübeyde Hanım`la kız kardeşi Makbule`yi de yanına almış, evin üçüncü katını onlara ayırmıştı. Kendisi orta katta oturuyor, bu katın arka bahçeye bakan odasını da yatak odası olarak kullanıyordu. Büyük salonu, toplantı odası olarak ayırmıştı. Alt katta ise yaveri bulunuyordu. ******, İstanbul`un düşman işgali altında bulunduğu bu karanlık günlerde, evinde arkadaşlarıyla birlikte sık sık gizli toplantılar yapmış, 16 Mayıs 1919 tarihine yani Samsun`a hareketine kadar bu evde oturmuştur.
    ******, Anadolu`ya geçip Ankara`ya yerleştikten sonra annesi ve kardeşiyle Çankaya`da oturmuşlardı. Şişli`deki ev, Erzurum eski Milletvekili Tahsin Uzel`e geçmiş; daha sonra, 1942`de İstanbul Belediyesi, İnkılap Müzesi kurmak üzere evi Tahsin Uzel`den satın almıştı. 1908`de yaptırılan ve ****** Evi olarak tanınan evi, İstanbul Belediyesi onarmış, 1943 yılında da (İnkılap Müzesi) olarak ziyarete açmıştır.
    ******`ün doğumunun 100. yılı olan 1981`de müze yeniden düzenlenip ziyarete açılmıştır.
    Binanın girişinde, ******`ün Gençliğe Hitabesi ile ******`ün bir yazısı, yemek odasında Milli Mücadele ile ilgili tablolar, oturma odası duvarlarında ******`ün doğumundan 1. Dünya Savaşı`na kadar hayatına ait fotoğraflar vardır.
    Birinci kattaki yatak odası, çalışma odası ve diğer odalar, ******`ün kullandığı eşyalar ve elbiseleri, Milli Mücadele yıllarına ait fotoğrafları, inkılaplarıyla ilgili belgeler sergilenerek donatılmıştır. İkinci kattaki odalarda ******`ün ölümü ile ilgili fotoğraflar, tablolar, ******`le ilgili belge ve bilgiler sergilenmektedir. Üçüncü katta devrimlerle ilgili fotoğraflar, ****** hakkında yazılmış çeşitli kitaplar, ölümüne ait fotoğraflar, gazeteler, bir kavanoz içerisinde Anıtkabir`den getirilmiş toprak bulunmaktadır.
    Ziyaret Gün ve Saatleri: Pazar ve Perşembe günleri dışında 09.30-16.30 saatleri arasında ücretsiz olarak gezilebilir.
    (fog)'(x)
    (fog)'(x)
    PatRoN

Aya İrini Kilisesi (St. İrene)

Telefon:0212 522 09 89
    İlçe: Sultanahmet
    Adres: Topkapı Sarayı Avlusu, Sultanahmet
    Aya İrini, Bizans`ın ilk kilisesi... Konstantin, şehri yeniden kurarken kendi adına bir forum, saray ve hipodromun yanı sıra, 330`larda Roma tapınaklarının üzerine Aya İrini Kilisesi`ni inşa ettirir. Aya İrini ya da Hagia Eirene`nin sözlükteki anlamı `Kutsal Barış`; ama aynı zamanda da, aynı yüzyılda yaşamış bir azize. Azizenin gerçek adı Penelope`dir. Hıristiyanlığı yaymaya çalışır. Putperestler tarafından yılanlarla dolu bir kuyuya atılır; ölmez. Taşlanır, atlara bağlanıp sürüklenir; yine de ölmez. Mucizelerin sonunda putperestler Hristiyan olur; İrini de bir azize. İmparator Konstantin, bu olağanüstü olay üzerine yaptırdığı tek tanrılı dinin ilk mabedine Aya İrini adını verir.
    Aya İrini, Bizans`tan günümüze kalan atriumlu tek kilise. Atrium, eski Roma tapınaklarının ortasındaki çevresi revaklı bir avlu. Aya İrini, yerini aldığı tapınağın özelliklerini bugüne kadar getirmiş. Ancak bugünkü Aya İrini, aynı Aya İrini değil. Çünkü ahşap ilk Aya İrini, 532`de yanmış. İmparator Iustinianos, çok tanrılı inancı kesinlikle yasaklayınca ayaklanan halk, Zeus`a sığınarak hem Ayasofya`yı, hem de Aya İrini Kilisesi`ni yakmış... İustinianos, Ayasofya ve Aya İrini`yi yeniden yaptırmış. Ancak Aya İrini 564`te bir kez daha yanmış. Onarılmış... İki yangından sonra, bu defa depremlerle sallanmış. Yani kilise üç kez onarılmış.
    Osmanlı sultanı II. Mehmet, İstanbul`a girip yeni bir dönemi başlatır. Yapımına başlanan Topkapı Sarayı`nın dış duvarları, Ayasofya ve Aya İrini`nin arasından geçer. Aya İrini bir süre sonra silâhların bakım ve onarımının yapıldığı iç cephane olur.
    Aya İrini, Osmanlı`nın ilk müzesidir. Depodaki silâhlar antika olunca 19. yy.`da ilk müze Aya İrini`de açılır. Aya İrini`nin galerilerine çıkışı sağlayan çift kanatlı merdivenler o sıra yapılır. Osmanlı, Aya İrini`ye, ana kapıdaki 1726 tarihli kitabeyi ve merdiveni ekler.
    Aya İrini`yi sallayan o eski depremler sırasında Bizans`ta ikonalar, dinen yasaklandığı için onarımlarda duvarlar süslemesiz bırakılmış. Bugün, Osmanlı`nın üzerine bir bayrak asarak kapattığı apsis yarım kubbesindeki İsa`yı simgeleyen haç ve haçın altında İsa`nın çarmıha gerildiği Golgota Tepesi`ni simgeleyen birkaç basamaklı kürsü çizimi dışında bir motif kalmış.
    1453 yılında İstanbul`un fethinden sonra kilise camiye çevrilmediği için yapıda önemli bir değişiklik yapılmamıştır. Uzun süre ganimet ve silah deposu olarak kullanılmıştır. Tophane müşirlerinden Damat Ahmet Fethi Paşa 1846 yılında Türk müzesinin ilk nüvesini oluşturan eserleri burada sergilenmiştir. 1869 yılında Aya İrini, Müze-i Hümayun (İmparatorluk Müzesi) adını almıştır. Zamanla, sergi mekânlarının yetersiz kalması nedeniyle buradaki eserler 1875 yılında Çinili Köşk`e taşınmıştır. 1908 tarihinden itibaren Aya İrini Askeri Müze olarak kullanılmıştır. Daha sonra bir süre boş kalan yapı onarılmış ve Ayasofya Müzesi Müdürlüğü`ne bağlı bir birim haline getirilmiştir.
    Ziyaret Gün ve Saatleri:Ayasofya Müzesi Müdürlüğü`nün izni ile gezilebilir.
    (fog)'(x)
    (fog)'(x)
    PatRoN

Mesaj tarafından (fog)'(x) Perş. Ocak 21, 2010 5:05 pm

Ayasofya Müzesi

Telefon:0212 522 17 50 - 522 09 89
    Fax: 0212 512 54 74
    E-mail:
    ?lçe: Sultanahmet
    Adres: Sultanahmet Meydan? ?stanbul
    Mimarisi, ihti?am?, büyüklü?ü ve i?levselli?i yönünden ilk ve son ünik uygulama olarak görülen Ayasofya, Osmanl? camilerine fikir baz?nda da olsa esin kayna?? olmu?, do?u-bat? sentezinin bir ürünüdür. Bu eser dünya mimarl?k tarihinin günümüze kadar ayakta kalm?? en önemli an?tlar? aras?nda yer almaktad?r. Bu nedenle, Ayasofya, tarihi geçmi?inin yan? s?ra, mimarisi, mozaikleri ve Türk ça?? yap?lar? ile yüzy?llar boyunca tüm insanl???n ilgisini çekmi?tir.
    Ayasofya 916 y?l kilise, 481 y?l cami olmu?, 1935`ten bu yana müze olarak tarihi i?levini sürdürmektedir.
    Bizans tarihçileri (Theophanes, Nikephoros, Gramerci Leon) ilk Ayasofya`n?n ?mparator I. Konstantinos (324-337) zaman?nda yap?ld???n? ileri sürmü?lerdir. Bazilika planl?, ah?ap çat?l? bu yap?, bir ayaklanma sonunda yanm??t?r. Bu yap?dan hiçbir kal?nt? günümüze gelmemi?tir.
    ?mparator II. Theodosius, Ayasofya`y? ikinci defa yapt?rm?? ve 415`te ibadete açm??t?r. Yine bazilika planl? bu yap? 532`de Nika ihtilali s?ras?nda yanm??t?r. 1936 y?l?nda yap?lan kaz?larda bununla ilgili baz? kal?nt?lar ortaya ç?km??t?r. Bunlar mabede giri?i gösteren basamaklar, sütunlar, ba?l?klar, çe?itli mimari parçalard?r.
    ?mparator Iustinianus (527-565) ilk iki Ayasofya`dan daha büyük bir kilise yapt?rmak istemi?, ça??n ünlü mimarlar?ndan Miletos`lu ?sidoros ve Tralles`i Anthemios`a günümüze ula?an Ayasofya`y? yapt?rm??t?r. Anadolu`nun antik ?ehir kal?nt?lar?ndan sütunlar, ba?l?klar, mermerler ve renkli ta?lar Ayasofya`da kullan?lmak üzere ?stanbul`a getirilmi?tir.
    Ayasofya`n?n yap?m?na 23 Aral?k 532`de ba?lanm??, 27 Aral?k 537`de tamamlanm??t?r. Mimari yönden incelendi?inde büyük bir orta mekân, iki yan mekân (nef), absis, iç ve d?? nartekslerden meydana gelmi?tir. ?ç mekân, 100 x 70 m. ölçüsünde olup, üzeri dört büyük aya??n ta??d??? 55 m. yüksekli?inde, 30,31 m. çap?nda kubbe ile örtülmü?tür.
    Ayasofya`n?n mimarisinin yan? s?ra mozaikleri de büyük önem ta??maktad?r. En eski mozaikler iç narteks ve yan neflerde alt?n yald?zl? geometrik ve bitkisel motifli olan mozaiklerdir. Figürlü mozaikler IX.-XII. yüzy?llarda yap?lm??t?r. Bunlar ?mparator kap?s? üzerinde, absiste, ç?k?? kap?s? üzerinde ve üst kat galeride görülmektedir.
    Ayasofya ?stanbul`un fethi ile birlikte ba?layan Türk döneminde çe?itli onar?mlar görmü?tür. Mihrap çevresi, Türk çini sanat? ve Türk yaz? sanat?n?n en güzel örneklerini içerir. Bunlardan kubbedeki ünlü Türk hattat? Kazasker Mustafa ?zzet Efendi`nin Kuran`dan al?nma bir suresi ile 7.50 m. çap?ndaki yuvarlak levhalar en ilgi çekici olan?d?r. Bu levhalarda, Allah, Muhammed, Ömer, Osman, Ali, Hasan, Ebu Bekir, Hüseyin`in isimleri yaz?l?d?r. Mihrab?n yan duvarlar?nda ise Osmanl? padi?ahlar?n?n yaz?p buraya hediye etti?i levhalar vard?r.
    Sultan II. Selim, Sultan III. Mehmet, Sultan III. Murat ve ?ehzadelerin türbeleri, Sultan I. Mahmut`un ?ad?rvan?, s?byan mektebi, imareti, kütüphanesi, Sultan Abdülmecid`in hünkar mahfeli, muvakkithanesi, Ayasofya`daki Türk ça?? örnekleri olup türbeler, iç donan?m?, çinileri ve mimarisiyle klasik Osmanl? türbe gelene?inin en güzel örneklerini olu?turmaktad?r.
    Ziyaret Gün ve Saatleri: Pazartesi günleri d???nda her gün 09.30-16.30 saatleri aras?nda aç?kt?r.
    (fog)'(x)
    (fog)'(x)
    PatRoN

Ayasofya Müzesi I. Mahmut Kütüphanesi

Telefon:0212 522 17 50 - 522 09 89
    Fax: 0212 512 54 74
    E-mail:
    ?lçe: Sultanahmet
    Adres: Sultanahmet Meydan? ?stanbul
    Ayasofya`n?n güneyindeki iki payanda aras?nda yer al?r. Türk yap? ve süsleme sanat?n?n ilgi çekici bir eseridir. 1739 y?l?nda I. Sultan Mahmud taraf?ndan yapt?r?lm??t?r. Kütüphane, okuma salonu, Hazine-i Kütüb (kitaplar?n korundu?u oda) ve bu iki bölümün aras?ndaki koridordan olu?ur. Okuma odas?, Ayasofya ana mekân?ndan ba?l?klar? baklava dilimli alt? sütunun ta??d??? bir camekân ve bunu örten tunç ?ebeke ile ayr?l?r. Kütüphaneye giri?i sa?layan iki kanatl? kap? da çiçek ve k?vr?k dallarla süslü tunç ?ebeke ile kapl?d?r ve "Ya Fettah" oymal? iki kulpu vard?r. Okuma odas?n?n duvarlar? çini ve yaz? frizleriyle bezenmi?tir. Kap?n?n kar??s?ndaki duvarda Sultan I. Mahmud`un ye?il çinilerle bordürlenmi? somakiden tu?ras? yer almaktad?r.
    Okuma odas? ile Hazine-i Kütüb`ü birle?tiren koridor, çiçek, gül, karanfil, lale, servi motiflerinin görüldü?ü çini panolarla bezelidir. Bu panolar renk ve ?ekil bak?m?ndan e?sizdir.
    Hazine-i Kütüb 4 sütun ve bir seki ile birbirinden ayr?lan iki mekândan olu?ur. Birinci bölüm kubbe, di?eri aynal? tonozla örtülüdür. Kubbe sekiz kö?eli bir kasna?a oturtulmu?tur. Bu bölümün ortas?na ah?ap kitap dolab? yerle?tirilmi?tir. Koridordan bu bölüme girilen kap?n?n iç taraf?nda Sultan I. Mahmud`un tu?ras? ve bunun üstünde 15 beyitlik yap?m kitabesi vard?r ve ?iirin sonuna h. 1152 (1739) tarihi eklenmi?tir. Kubbe kasna??n? siyah zemine sar? celî ile yaz?lm?? bir yaz?, duvarlar? ise k?rm?z? zemine alt?n yald?z talik bir yaz? frizi süslemektedir. Ah?ap kitap dolab?n?, k?rm?z? zemine alt?n yald?z?, talik yaz? ile yaz?lm??, son beytinde yap?m tarihi belirtilen Arapça bir kaside çevrelemektedir. Bu bölümde de duvarlar çiniyle bezelidir.
    Kütüphanede 16-17-18. yüzy?llara ait ?znik, Kütahya, Tekfur Saray? çinileri bir arada kullan?lm??t?r. Hazine-i Kütüb`deki 16. yüzy?l ?znik çinileriyle, koridorda ayn? yüzy?la ait bahar açm?? çiçek dallar? kompozisyonu Türk çini sanat?n?n en güzel örnekleridir. Kütüphane tamamland?ktan sonra Sultan I. Mahmud Galata Saray-? Humayun`daki kitaplar? buraya göndermi?, ayr?ca Topkap? Saray? Hazine-i Humayun`undaki de?erli kitaplar? da, kendi mühürü ile mühürletip buraya vakfetmi?tir. ?eyhülislâm Sadettin Efendi ve devlet ileri gelenlerinin de vakfetti?i kitaplar vard?r. Kütüphanede yakla??k 5000 el yazma kitap bulunuyordu. Bu kitaplar, 1969 y?l?nda Süleymaniye Kütüphanesi`ne ta??nm??t?r.
    Ziyaret Gün ve Saatleri:Her gün 09.00-18.00 saatleri aras?nda aç?kt?r.
    (fog)'(x)
    (fog)'(x)
    PatRoN

Basın Müzesi

Telefon:0212 513 84 58
    Fax: 0212 513 84 57
    Web:
    İlçe: Çemberlitaş
    Adres: Divanyolu Caddesi No:84 Çemberlitaş
    Basın Müzesi`nin Çemberlitaş`taki binası, Maarif Nazırı Saffet Paşa tarafından 1865`te yaptırıldı. Maarif-i Umumiye Nezareti (Milli Eğitim Bakanlığı) ve İstanbul Darülfünun (Üniversite) hizmetindeki binada daha sonra Sansür Heyeti çalıştı ve 1908`de Şehrülemaneti`ne (İstanbul Belediyesi) devredildi. 1908`den 1983`e kadar Belediye`nin bazı birimlerine hizmet veren bina, bu dönemde Nezih Demirkent`in başkanlığındaki (Türkiye) Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu ile İstanbul Belediye Başkanı Abdullah Tırtıl arasındaki anlaşmayla Cemiyet`e kiralandı. 1984-88 yılları arasında restore edilen bina, 9 Mayıs 1988`de Basın Müzesi olarak hizmete açıldı.
    Tarihi ve turistik dokuyla örülü Çemberlitaş`ta yer alan Basın Müzesi, Türkiye`nin tek; dünyanın dördüncü basın müzesidir. Basın Müzesi, hem basım teknolojisini hem de bu teknolojiyle üretilen eserleri içermesi bakımından dünyadaki benzerlerine üstünlük sağlamaktadır.
    Müze`nin zemin katında baskı makineleri yer alır. 1870 tarihli taşbaskı makinesi, 1892 yapımı tipo baskı makinesi, dizgi ve entertip makineleri, matbaa bıçakları, tahta ve kurşun harf kalıpları, klişe malzemeleri buradaki materyaller arasındadır.
    Birinci katta 1729`da İbrahim Müteferrika`nın kurduğu Türkiye`nin ilk matbaasının dökümanlara dayanarak aynı ölçülerle yapılmış maketi, bu matbaada basılmış örnekler, ilk gazetelerimiz ve yazılı belgelerimiz, gazetecilerimizin bilgi ve tabloları, baskı araç ve makineleri, ayrıca 80 kişilik bir cep tiyatrosu bulunmaktadır.
    İkinci katta altı adet sergi salonundan oluşan Sanat Galerisi vardır. Burada yirmi günlük periyotlarla seramik, ebru, hat, tezhip, minyatür sergileri açılmaktadır; atölye çalışmaları düzenlenmektedir.
    Üçüncü katta Kütüphane ve Dökümantasyon Merkezi vardır. Gazete, dergi, kitap, kupür, tez ve danışma kaynaklarının yanısıra Türkiye`de basınla ilgili her tür bilgi ve belge bu merkezde bulunmaktadır. Ayrıca 25 kişilik okuma salonu, 100 kişilik konferans salonu, Basın Şehitleri Galerisi de kullanıma sunulmuştur.
    Ziyaret Gün ve Saatleri: Cumartesi ve Pazar günleri haricinde her gün 13.30-18.00 saatleri arasında açıktır.
    Ücret:Müzeye giriş ücreti alınmamaktadır
    (fog)'(x)
    (fog)'(x)
    PatRoN

Mesaj tarafından (fog)'(x) Perş. Ocak 21, 2010 5:06 pm

Beşiktaş Jimnastik Kulübü (BJK) Müzesi

İlçe: Kabataş
    Adres: İnönü Stadı altı, Kabataş
    Beşiktaş Jimnastik Kulübü 1903`te "Osmanlı Beşiktaş Bereket Jimnastik Kulübü" adıyla kurulduğunda tahtın sahibi II.Abdülhamid idi. Osmanlı İmparatorluğu`nu 1876`dan 1909`a dek 33 yıl boyunca sıkıyönetimle yöneten ve kurduğu müthiş istihbarat ağıyla uçan kuştan bile haberi olan Abdülhamid`in BJK`nın kuruluşuna "olur" vermesi ilginçtir. Çünkü onun döneminde üç kişiden fazla adamın biraraya gelmesi bile yasaktı.
    Serencebey`deki Osman Paşa Konağı`nda düzenli olarak biraraya gelen ve hem memleket meselelerini tartışan hem de spor yapan 26 genç adamın temellerini attığı BJK`nin "Türkiye`nin ilk spor kulübü" ünvanıyla ete-kemiğe bürünmesine Abdülhamid gönül rahatlığıyla izin vermiştir. Üstelik en yakın adamlarından Kenan Bey`i de "ortalığa göz-kulak olması" amacıyla kulübe üye yaptırmıştır. O Kenan Bey ki aynı zamanda Hasan Paşa Karakolu`nun komutanıydı ve BJK`yı kuran 26 kişinin aldığı nefesi bile jurnal olarak saraya yolluyordu. Bu 26 genç adamın hemen hepsi sarayın hizmetinde bulunmuş ya da bulunmaya devam eden kimselerdi. Hepsi devletin sorumlu bireyleriydi. Toplandıkları konağın sahibi de Medine-i Münevvere Muhafızı Şeyhülharem Osman Paşa`ya aitti. Osman Paşa`nın oğlu Hüseyin Bereket, Mehmet Şamil, Ahmet Fetgeri, Padişah`ın kuşçubaşısı Behçet Bey, Başmabeyni Mehmet Paşa ve tüm arkadaşları kulübün kurucuları arasındadır.
    İşte böyle bir ortamda kurulan BJK`nin müzesinde kulüple ilgili kupalar, fotoğraflar, belgeler, formaların yanısıra koyu bir Beşiktaş taraftarı olan Pakistan Devlet Başkanı Perviz Müşerref`in kulübe hediye ettiği özel bir kılıç da bulunuyor.
    (fog)'(x)
    (fog)'(x)
    PatRoN

Büyük Saray Mozaikleri Müzesi

Telefon:0212 528 45 00
    Adres: Arasta Çarşısı, Sultanahmet-Eminönü
    Büyük Saray Mozaikleri Müzesi, Sultanahmet Camii`nin güneyinde, caminin külliyesi olan arasta içerisinde yer almaktadır. Müze, Bizans İmparatorluğu Büyük Sarayı`nın revaklı avlusunun kuzeydoğu bölümünde kısmen sağlam kalmış mozaik döşemeyi içine alacak şekilde yapılmıştır.
    M.S. 450-550 yılları arasına tarihlenen Büyük Saray Mozaikleri eşsiz bir ustalıkla işlenmiştir. Fonu teşkil eden beyaz zemin balık pulu tarzında işlenmiştir. Mozaiklerde dini konulara rastlanmaz. Konular günlük hayattan ve doğadan alınmıştır. Bunlar arasında kertenkele yiyen grifon, fil ve aslan mücadelesi, bir kısrağın tayını emzirmesi, kaz güden çocuklar, keçi sağan adam, eşeğine yem veren çocuk, testi taşıyan genç kız, elma yiyen ayılar ve avcı kaplan mücadelesini betimleyen sahneler yer almaktadır.
    Büyük Saray Mozaikleri Müzesi, 1953 yılında İstanbul Arkeoloji Müzeleri`ne bağlı olarak açılmış, 1979 yılında Ayasofya Müzesi`ne bağlanmıştır.
    1982 yılında Kültür Bakanlığı Anıtlar ve Müzeler Genel Müdürlüğü ile Avusturya Bilimler Akademisi arasında yapılan bir protokol çerçevesinde hazırlanan proje uyarınca, mozaiklerin restorasyonu ve konservasyonu çalışmalarına başlanmış, bu çalışmalar 1997 tarihinde tamamlanmıştır.
    Ziyaret Gün ve Saatleri: Pazartesi hariç her gün 09.00 - 17.00 saatleri arasında.
    (fog)'(x)
    (fog)'(x)
    PatRoN

Beylerbeyi Sarayı Müzesi

Telefon:0216 321 93 20 - 321 95 51
    İlçe: Beylerbeyi
    Adres: Abdullahağa Caddesi 81210 Beylerbeyi-Üsküdar
    Boğaz’ın Anadolu yakasında, sarayla aynı ismi taşıyan semtte, kıyıda yer alır. Saray, bahçe içindeki saray ve bağlı bulunduğu yapılardan oluşan bir komplekstir. Sultan Abdülaziz tarafından mimar Sarkis ve Agop Balyan kardeşlere yaptırılan sarayın inşası 1864’te tamamlanmış, fakat tefriş edilmesi uzun sürdüğünden ancak 1865 yılında Sultan Abdülaziz saraya gelebilmiştir.
    Saray; kompleksin ana yapısı olan Beylerbeyi Sarayı, sarayın deniz tarafındaki duvarının her bir köşesinde yer alan biri haremlik, diğeri selamlık deniz köşkleri, arka bahçede yer alan Mermer Köşk, Sarı Köşk ve Hasahır’dan oluşur. Bunlardan deniz köşkleri ve Beylerbeyi Sarayı Sultan Abdülaziz tarafından yaptırılmıştır. Diğer yapılar ise daha önce burada bulunan saraya aittir. Sarayın ana yapısı olan Beylerbeyi Sarayı, yüksek bir bodrum üzerine, kagir ve iki katlı bir binadır. Boğaz’a paralel olarak yerleştirilen sarayın uzunluğu 65 m.dir.Üç yönden basamaklarla çıkılan sarayda, 6 salon ve 24 oda bulunmaktadır. Özellikle üst kattaki Havuzlu Salon ve ismini sütunlarının renginden alan Mavi Salon, sarayın en görkemli mekanlarıdır. Ayrıca setler biçiminde düzenlenmiş bahçesi de sarayın bir başka özel yönüdür. 1984 yılında müze olarak ziyaretlere açılmıştır.
    Ziyaret Gün ve Saatleri: Pazartesi ve Perşembe günleri dışında her gün 09.30-17.00 saatleri arasında gezilebilir.
    Ücret: Tam: 3.000.000.-TL., Öğrenci: 750.000.-TL.
    (fog)'(x)
    (fog)'(x)
    PatRoN

Mesaj tarafından (fog)'(x) Perş. Ocak 21, 2010 5:07 pm

Cumhuriyet Eğitim Müzesi

Adres: Sultanahmet Endüstri Meslek Lisesi, Tarihi Kılıçhane Binası, Sultanahmet
    Cumhuriyet Eğitim Müzesi, Sultanahmet Endüstri Meslek Lisesi bahçesinde bulunan Tarihi Kılıçhane binasında, 1998 yılında hizmete açılmıştır. Müzenin bulunduğu Tarihi Kılıçhane binasının asıl adı dımışkıhane olup, Osmanlı İmparatorluğu`nun kılıç imalatının yapıldığı ve kılıç yapımının öğretildiği okuldur.
    İstanbul’un fethinden sonra Fatih Sultan Mehmet’in vezirlerinden Gedik Ahmet Paşa`nın girişimi ile 1454’te bir kılıç imalathanesi kurulmuştur. I. Mahmut döneminde (1730-1754) Sadrazam Yeğen Mehmet Paşa buradaki kılıç imalatını durdurarak binayı Yeniçeri askerlerinin elbiselerinin dikiminin yapıldığı (dikimhane) haline getirmiştir. Kılıçhane III. Selim döneminde (1789-1807) yeniden canlandırılarak 1868 yılına kadar varlığını sürdürmüştür. Mithat Paşa`nın girişimiyle 1868 yılında Kılıçhane binası ve çevresinde bulunan ek binalarda Sanayi Mektebi açılmasıyla Kılıçhane kapanmıştır.
    Müzede ******`ün Türk harflerini ilk kez yazdığı karatahta, Cumhuriyet öncesiyle ilgili resimler, okul künye defterleri, çeşitli dönemlere ait diplomalar, karne ve sicil defterleri, öğretmen okulu diplomaları, okullarla ilgili belgeler, gazete kupürleri, madalyalar ve eğitim araçları sergilenmektedir.
    Ziyaret Gün ve Saatleri: Pazar dışında her gün 10.00-17.30 saatleri arasında açıktır.
    (fog)'(x)
    (fog)'(x)
    PatRoN

Deniz Müzesi (Naval Museum)

Telefon:0212 327 43 46
    Fax: 0212 261 01 30
    E-mail:
    ?lçe: Be?ikta?
    Adres: Barbaros Hayretin Vapur ?skelesi yan? Be?ikta?
    1897`de Bahriye Naz?r? Bozcaadal? Hüseyin Hüsnü Pa?a`n?n emri ile Amiral Arif Hikmet Pa?a ve Yüzba?? Süleyman Nutkî Bey taraf?ndan Ta?k?zak Tersanesi`nde (eski may?n deposunun üst kat?) Deniz Müzesi ve Kütüphanesi ad?yla kuruldu. ?lk objeler denizcilikle ilgili ki?i ve kurumlardan hibe yahut sat?n alma yoluyla elde edildi. 1914`te Bahriye Naz?r? Cemal Pa?a zaman?nda ressam Ali Sami Boyar`?n gayretleriyle geni?letilip modernle?tirildi. I. Dünya Sava?? s?ras?nda (1914-1918) ve sonras?nda Bahriye Müzesi Müdürlü?ü ad?yla Tersane içinde iki kez yeri de?i?tirildi. 1939`da II. Dünya Sava??`n?n ba?lamas?yla müzedeki eserler Konya`ya ta??nd? ve ziyarete kapal? tutuldu. Sava? sonras?nda eserler ?stanbul Kas?mpa?a`daki Divanhane (bugünkü Kuzey Deniz Saha Komutanl???) binas?n?n bir bölümüne ta??narak depoland?.
    27 Eylül 1948`de Dolmabahçe Camii, saray?n garaj ve kay?khanesi ile havuzunda Deniz Müzesi ad?yla te?hire aç?ld?. 1956`da Dolmabahçe Caddesi`nin geni?letilmesi s?ras?nda kay?khane ve garaj y?k?l?nca buradaki eserler eski Dolmabahçe Sahil Saray?`n?n Arabac?lar Dairesi`ne ta??nd?. Bu ta??nma s?ras?nda Deniz Kuvvetleri`ne ait ar?iv belgeleri A?alar Dairesi`nde, kay?klar ve kad?rga da Devlet Malzeme Ofisi`nin Be?ikta?`taki binas?nda depoland?. Dört y?l boyunca bir k?s?m malzemeleri Dolmabahçe Camii`nde halk?n ziyaretine aç?k bulundurulan müze, 1960`ta halen bulundu?u Be?ikta? Vergi Dairesi`ne (eski Maliye binas?) ta??nd? ve kütüphane ile birlikte hizmete sunuldu. 1970`te Deniz Kuvvetleri Komutan? Celal Eyiceo?lu`nun gayretleriyle müze binalar?na ilaveten bir Kay?klar Galerisi yapt?r?larak tarihi kay?klar ve kad?rga da sergi kapsam?na al?nd?. Ayn? y?l müzenin ar?iv k?sm? Lalahan`a (Ankara) ta??nm??sa da çok geçmeden ?stanbul`a getirildi ve halen bulundu?u binada (Dolmabahçe Saray? Arabac?lar Dairesi) faaliyete geçti.
    Müze bünyesinde halen bir kütüphane ile Tarihi Deniz Ar?ivi bulunmaktad?r. Tarihi kay?klar galerisi, denizcilikle ilgili çe?itli objeleri içermesi bak?m?ndan müzenin en ilginç bölümünü olu?turur. Dünyada bir benzeri olmayan Osmanl? saltanat kay?klar?, bu galeride tamamen orijinal ?ekilleriyle korunup sergilenmektedir. Buradaki en de?erli eser ise 1648-1687 y?llar? aras?nda padi?ah olan IV. Mehmed`e ait tenezzüh kad?rgas?d?r. 40 m. boyunda, 5,90 m. eninde, 140 ton a??rl???nda ve her küre?i üç ki?i taraf?ndan çekilen (toplam 144 kürekçi) 24 çifte ve oturakla donat?lm?? bu orijinal kad?rgan?n kö?k k?sm? da Türk el sanatlar?n?n zarif bir örne?idir. Müzenin bahçesi de aç?k te?hir alan? olarak düzenlenmi?tir. Burada Piri Reis haritas?n?n mozayik röprodüksiyonu ile Osmanl? egemenlik s?n?rlar?n? gösteren üç duvar haritas?, ayr?ca ünlü Türk denizcilerinin büstleri, hava ?artlar?ndan etkilenmeyen di?er objeler ve orijinal may?nlar, torpidolar, deniz toplar?, denizcilikle ilgili kurumlara ait eski kitabeler vb. sergilenir. Deniz Müzesi`nde halen 3.742 eser bulunmaktad?r. Kütüphanede baz?lar? yazma olmak üzere 20.000`i a?k?n kitap mevcuttur. Tarihi Deniz Ar?ivi`nde Bahriye Nezareti dönemine ait 25.000.000 civar?nda tarihi eski yaz?l? belge yer al?r.
    Ziyaret Gün ve Saatleri: Müze k?sm? Pazartesi ve Sal? günleri d???nda her gün; kütüphane ve ar?iv ise hafta içi her gün 9.00-18.00 saatleri aras?nda aç?kt?r.
    (fog)'(x)
    (fog)'(x)
    PatRoN

Divan Edebiyatı Müzesi

Telefon:0212 245 41 41
    Adres: Galip Dede Caddesi No:15 Beyoğlu
    1975 yılında müze olarak hizmete açılmış olan Galata Mevlevihanesi diğer adıyla Kulekapı Mevlevihanesi devrinin kültürünü ve sanatını yansıtan kurumlardan biridir. Yüzyıllar boyunca musiki ile bilimi bir arada kaynaştıran mevlevihanelerin Türk kültürüne etkileri büyük olmuştur. Mevlevihanelerin çevresinde toplanan pek çok kişi güzel sanatların pek çok dalında öğrenim görmüş ve bilimsel alanda kendilerinden uzun uzun söz ettirmişlerdir. Beyoğlu semtinde Yüksekkaldırım`a inen yokuşun başında yer alan mevlevihane, İstanbul`un en eski mevlevihanesidir. II. Sultan Beyazıd`ın beylerbeyi olan İskender Paşa`nın av çiftliği üzerine 1491 yılında inşa edilmiştir. İlk şeyhi de Mehmed Semâ-i Çelebi`dir. Mevlevihane Sultan III. Mustafa zamanında (1766) yangın geçirmiş, aynı sultan zamanında bugün ayakta olan mevlevihane yaptırılmıştır. Bina daha sonraki yıllarda Sultan III.Selim, II. Mahmud ve Abdülmecid zamanlarında onarım görmüştür. Faaliyetini 1925 yılına kadar sürdüren mevlevihane 1967-1972 yılları arasında tekrar onarılmıştır. Külliye halinde inşa edilmiş olan mevlevihane; semahane, derviş hücreleri, şeyh dairesi ve hünkar mahfeli, bacılar kısmı, kütüphane, sebil, muvakkithane, mutfak, türbeler ve hazineden oluşmaktadır.
    Semahane
    Müze olarak kullanılmakta olan bu ahşap kısmın giriş kapısı üzerinde Sultan Abdülmecid`in tamir kitabesi yer almaktadır ve 1853 tarihini taşımaktadır. Bina sekizgen planlıdır ve 18. yüzyıl Barok üslubunun güzel örneklerinden biridir. Bu bölümde Türk musiki aletleri ile, Mevlevi kültürüne ait eserler sergilenmektedir. Ahşap kafeslerle ayrılmış olan üst kısmında ise kronolojik sıra ile divan şairlerinin divanları ile mevlevihanede yetişmiş olan Şeyh Galib, İsmail Ankaravî, Esrar ve Fasih Dedeler ile Şair Leylâ Hanım`a ait el yazması eserler yer almaktadır. Şeyh dairesi ve Hünkar mahfeli üst kattadır.
    Derviş Hücreleri
    Kâgirdir ve yan yana dizilmiş odalardan meydana gelmiştir.
    Türbeler
    Şeyh Galib Türbesi; 19.yüzyıl başlarında Halet Said Efendi tarafından yaptırılmıştır.
    [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] planlıdır. İçinde mevlevihanede şeyhlik yapmış olan Mehmed Ruhi, Hüseyin, İsa Selim Efendiler ile Mesneviyi ilk şerh eden Şarih-i İsmail Ankaravî ve Şeyh Galib Efendi gömülüdür.
    Halet Said Efendi Türbesi; diğer türbe ile aynı tarihte yapılmıştır.
    [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] planlıdır. İçinde Şeyh Kudretullah, Ataullah efendiler ile Halet Said Efendi ve Ubeydullah Efendi`nin eşi Emine Esma Hanım gömülüdür.
    Sebil ve Muvakkithane
    Girişin sağında yer almaktadır. Kâgir olan yapı 19.yüzyıl başlarında inşa edilmiştir.
    Kütüphane
    Halet Said Efendi tarafından yaptırılmıştır. Muvakkithane`nin üst katında yer alır. İçinde 3455 cilt kitap bulunmaktadır.
    Hâzire (Mezarlık) Mevlevihanede şeyhlik yapmış olanlarla, eşleri, kudumzenler, neyzenler, divan sahibi şairler gömülüdür. Ayrıca Humbaracı Ahmed Paşa`nın, Türkiye`de ilk matbaayı kuran İbrahim Müteferrika`nın, ünlü bestekâr Vardakosta Seyyid Ahmed Ağa`nın, Nayi Osman Dede`nin ve Tepedelenli Ali Paşa`nın aile efradının mezarları bulunmaktadır. Mezar taşları yazı ve süslemeler açısından da çok değerlidir.
    Ziyaret Gün ve Saatleri: Salı hariç 09.30 - 16.30 saatleri arasında.
    Giriş Ücreti: Tam: 1.000.000 TL. Öğrenci: Ücretsiz
    (fog)'(x)
    (fog)'(x)
    PatRoN

Mesaj tarafından (fog)'(x) Perş. Ocak 21, 2010 5:08 pm

Dolmabahçe Sarayı Müzesi

Telefon:0212 236 90 00
    Fax: 212 236 29 06
    İlçe: Beşiktaş
    Adres: Dolmabahçe, Beşiktaş
    Sarayın bulunduğu yöre, 17. yüzyıla kadar Boğaziçi’nin koylarından biriydi. Bu bölgenin Altın Post`u aramaya çıkan Argonotlar`ın efsanevi gemisi Argos’un demirlediği, Fatih Sultan Mehmed’in İstanbul’u fethi sırasında Haliç’e indirmek üzere gemilerini karaya çıkardığı yer olduğu ileri sürülür.
    Osmanlılar Dönemi`nde kaptan paşaların donanmayı demirledikleri, geleneksel denizcilik törenlerinin yapılageldiği doğal bir liman görünümünde olan bu koy, 17. yüzyıldan başlayarak dönem dönem doldurulmuş ve Dolmabahçe adıyla padişahların Boğaziçi’ndeki has bahçelerinden biri konumuna getirilmiştir.
    Tarihsel süreç içinde çeşitli padişahlar tarafından yaptırılan köşk ve kasırlarla donatılan Dolmabahçe; zamanla "Beşiktaş Sahil Sarayı" adıyla anılan bir saray görünümü kazanmıştır.
    Beşiktaş Sahil Sarayı, Sultan Abdülmecid Döneminde (1839-1861) ahşap ve kullanışsız olduğu gerekçesiyle 1843 yılından başlayarak yıktırılmış ve aynı yerde günümüze dek gelen Dolmabahçe Sarayı’nın temelleri atılmıştır.
    Yapımı, çevre duvarlarıyla birlikte 1856 yılında bitirilen Dolmabahçe Sarayı 110.000 m2’yi aşan bir alan üstüne kurulmuş ve ana yapısı dışında onaltı ayrı bölümden oluşmuştur. Bunlar saray ahırlarından değirmenlere, eczanelerden mutfaklara, kuşluklara, camhane, dökümhane, tatlıhane gibi işliklere uzanan bir dizi içinde, çeşitli amaçlara ayrılmış yapılardır. Bu yapılar arasına Sultan II. Abdülhamid Döneminde (1876-1909) Saat Kulesi ve Veliahd Dairesi arka bahçesindeki Hareket Köşkleri eklenmiştir.
    Dönemin önde gelen Osmanlı mimarları Karabet ve Nikogos Balyan tarafından yapılan sarayın ana yapısı; Mabeyn-i Hümâyûn (Selâmlık), Muayede Salonu (Tören Salonu) ve Harem-i Hümâyûn adlarını taşıyan üç bölümden oluşur. Mabeyn-i Hümâyûn; devletin yönetim işleri, Harem-i Hümâyûn; padişah ve ailesinin özel yaşamı, bu iki bölümün arasında yer alan Muayede Salonu ise; padişahın devlet ileri gelenleriyle bayramlaşması ve kimi önemli devlet törenleri için ayrılmıştır.
    Tüm yapı, bodrumla birlikte üç katlıdır. Biçimde, ayrıntılarda ve süslemelerde gözlenen belirgin batı etkilerine karşılık bu saray, bu etkilerin Osmanlı ustalarca yorumlanmış bir uygulamasıdır. Öte yandan, gerek kuruluş gerekse oda ve salon ilişkileri açısından geleneksel Türk evi plan tipinin çok büyük boyutlarda uygulandığı bir yapı bütünüdür. Beden duvarları taştan, iç duvarları tuğladan, döşemeleri ahşaptan yapılmıştır. Çağın teknolojisine açık olan saraya, 1910-12 yıllarında elektrik ve kalorifer sistemi eklenmiştir. 45.000 m2’lik kullanılır döşeme alanı, 285 odası, 46 salonu, 6 hamamı ve 68 tuvaleti vardır. Döşemelerin ince işçilikli parkelerinin üstünde, önce sarayın dokumevinde, sonra da Hereke’de dokunmuş 4454 m2 halı serilidir.
    Padişahın devlet işlerini yürüttüğü Mabeyn; işlevi ve görkemiyle Dolmabahçe Sarayı’nın en önemli bölümüdür. Girişte karşılaşılan Medhal Salon, üst katla bağlantıyı sağlayan Kristal Merdiven, elçilerin ağırlandığı Süfera Salonu ve padişahın huzuruna çıktıkları Kırmızı Oda; imparatorluğun tarihsel görkemini vurgulayacak biçimde süslenmiş ve döşenmiştir. Üst katta yer alan Zülvecheyn Salonu; padişahın Mabeyn’de kendine özel olarak ayrılmış dairesine bir tür geçiş mekanı oluşturmaktadır. Bu özel dairede, padişah için mermerleri Mısır’dan getirilmiş görkemli bir hamam, çalışabileceği oda ve salonlar bulunmaktadır.
    Harem ve Mabeyn bölümleri arasında yer alan Muayede Salonu; Dolmabahçe Sarayı’nın en yüksek ve en görkemli parçasıdır. 2000 m2’yi aşan alanı, 56 sütunu, yüksekliği 36 m.yi bulan kubbesi ve bu kubbeye bağlı yaklaşık 4,5 tonluk İngiliz yapımı avizesiyle bu salon, sarayın diğer bölümlerinden belirgin bir biçimde ayrılmaktadır. Salon, bodrumdaki tesislerden elde edilen sıcak havanın sütun diplerinden içeri verilmesiyle ısıtılmakta, böylelikle soğuk mevsimlere rastlayan törenler daha sıcak bir atmosferde yapılabilmekteydi. Geleneksel bayramlaşma töreni günlerinde, Topkapı Sarayı’nda bulunan altın taht bu salona getirilerek kurulur ve padişah bu tahtta devlet ileri gelenleriyle bayramlaşırdı. Galeriler ise elçilik görevlilerine, Saray Orkestrası’na, bay ve bayan konuklara ayrılmıştı.
    Dolmabahçe Sarayı’nın Batı etkileri altında, Avrupa saraylarından örnek alınarak yapılmış bir saray olmasına karşılık, işlevsel kuruluşu ve iç mekan yapısında "Harem"in eskisi kadar kesin çizgilerle olmasa da ayrı bir bölüm olarak kurulmasına özen gösterilmiştir. Ancak Topkapı Sarayı’nın tersine, Harem, artık saraydan ayrı tutulmuş bir yapı ya da yapılar topluluğu değildir; aynı çatı altında, aynı yapı bütünlüğü içinde yerleştirilmiş özel bir yaşama birimidir.
    Dolmabahçe Sarayı’nın yaklaşık üçte ikisini oluşturan Harem Bölümü`ne, Mabeyn ve Muayede Salonu’ndan geleneksel ayrımı vurgulayan demir ve ahşap kapılarla kesilmiş koridorlarla geçilmektedir. Bu bölümde Boğaziçi’nin yansımalarıyla aydınlanan salonlar, sofalar boyunca padişahların, padişah eşlerinin, çeşitli görevleri olan kadınların, şehzade ve sultanların yatak odaları, çalışma ve dinlenme odaları sıralanmaktadır. Valide Sultan Dairesi, Mavi ve Pembe Salonlar, Abdülmecid, Abdülaziz ve Reşad tarafından kullanılan odalar, Cariyeler Bölümü, Kadınefendi odaları, ******’ün çalışma ve yatak odası, sayısız değerli eşya, halı, levha, vazo, avize, tablo gibi sanat yapıtları Harem’in ilginç ve etkileyici parçalarını oluşturmaktadır.
    Günümüzde Dolmabahçe Sarayı’nın bütün birimleri restore edilmiş ve ziyarete açılmış bulunmaktadır. Saray’ın değerli eşyalarının sergilendiği iki “Değerli Eşyalar Sergi Salonu”, Milli Saraylar Yıldız Porselenleri Koleksiyonu’ndan örneklerin yer aldığı “İç Hazine Sergi Binası”, genellikle Milli Saraylar Tablo Koleksiyonu’nun bölüm bölüm ve uzun süreli sergiler biçiminde izleyicilere sunulduğu “Sanat Galerisi”, bu galerinin alt katında sarayın çeşitli objeleri ve mimari süslemelerinden alınmış kuş motiflerinin fotoğraflarından oluşan sürekli serginin bulunduğu tarihsel koridor, Mabeyn Bölümü’ndeki Abdülmecid Efendi Kütüphanesi, Dolmabahçe Sarayı’nın başlıca sergileme birimlerini oluşturmaktadır.
    Sarayın hemen girişinde bulunan eski Mefruşat Dairesi’nde Kültür-Tanıtım Merkezi yer almakta ve Milli Saraylar’ın çeşitli yerlerinde sürdürülen bilimsel çalışmalarla tanıtım etkinlikleri bu merkezden yönlendirilmektedir. Öte yandan, yine bu merkezde çoğunluğunu 19. yüzyıla yönelik yayınların oluşturduğu bir kitaplık kurularak araştırmacıların hizmetine sunulmuştur.
    (fog)'(x)
    (fog)'(x)
    PatRoN

Eczacıbaşı Sanal Müzesi

Telefon:0212 350 81 13
    Fax: 0212 280 82 44
    E-mail: sanalmuze@eczacibaşi.com.tr
    Web:
    İlçe: Levent
    Adres: Eczacıbaşı Holding A.Ş. Sanal Müze Yönetimi Büyükdere Caddesi Ali Kaya Sokak No: 7 Levent
    Eczacıbaşı Holding`in web ortamında kurduğu Sanal Müze sitesinde koleksiyonlar, sergiler, etkinlik takvimi, sanat sözlüğü, sanatçılar hakkında bilgiler, araştırma kaynakları, sanat ve sanatçılarla ilgili haberleri bulabilirsiniz.
    (fog)'(x)
    (fog)'(x)
    PatRoN

Ercüment Kalmık Müzesi

Telefon:0212 245 02 70
    İlçe: Taksim
    Adres: Sarayarkası Sokak No: 35 - 37 Gümüşsuyu / Taksim
    Türk resim tarihinin önemli isimlerinden olan Ercüment Kalmık`ın evinin restore edilmesiyle oluşturulmuştur. Geç dönem 19 yy. evinin aslına uygun restorasyonu ile birlikte, evin arka bahçesinde sanat atölyesi ve sergi mekanının yerleştirilmesi, projenin esasını oluşturmaktadır. Restore edilen ev sanatçı Ercümend Kalmık`ın eserlerinin sergilenmesine ayrılmış, tonozlu ek binanın alt katında sanat atölyesi, üst katında ise geçici sergiler için bir mekan yaratılmıştır. Bu tonozlu yapı, eski yapıya ince ve şeffaf bir köprü ile bağlanmıştır.
    Ziyaret Gün ve Saatleri:Restorasyon ve onarım çalışmaları nedeniyle ziyarete açık değildir.
    (fog)'(x)
    (fog)'(x)
    PatRoN

Mesaj tarafından (fog)'(x) Perş. Ocak 21, 2010 5:09 pm

Eski Şark Eserleri Müzesi

Telefon:0212 520 77 40
    Adres: Osman Hamdi Bey Yokuşu, 34400 Gülhane-Sultanahmet
    Arkeoloji Müzelerine bağlıdır. Halil Eldem Bey tarafından 1917 yılında düzenlenerek hizmete açılmıştır.
    Eski Mezopotamya, Yunan öncesi Anadolu, Eski Mısır ve İslamiyet öncesi Arabistan Kültürüne ait 15.000 kadar arkeolojik eser sergilenmektedir. Binanın giriş merdiveninin iki yanında M.Ö. IX.yüzyıla ait Zincirli’de bulunmuş iki aslan heykeli yer alır. Salonlarda sırasıyla; Asur, Sümer, Akat, Babil ve Part uygarlıklarına ait eserler, Eski Mısır eserleri, İslamiyet öncasi Arabistan eserleri ve çivi yazılı belgeler kolleksiyonu sergilenmektedir.
    Ziyaret Gün ve Saatleri: Pazartesi günü dışında her gün 09.30-17.00 saatleri arasında gezilebilir.
    Ücret: Tam: 5.000.000.-TL., Öğrenci: Ücretsiz
    (fog)'(x)
    (fog)'(x)
    PatRoN

Fethiye Müzesi (Pammakaristos Kilisesi)

Telefon:0212 528 45 00
    İlçe: Fatih
    Adres: Fethiye Caddesi Draman / Fatih
    İstanbul`un Fatih-Çarşamba semtindedir. Bizans Döneminde yaptırılan Pammakaristos manastır kilisesidir. Latin istilasının son bulmasıyla XIII. yüzyılda bir mezar şapeli eklenmiştir.
    Fetihten sonra, Hıristiyanların elinde kalıp kadın manastırı olarak kullanılmış, 1455 yılında patrikhane buraya taşınmış ve 1586 yılına kadar patrikhane olarak kalmıştır.
    Bu kiliseyi III. Murat (1574-1595) camiye dönüştürmüş ve Fethiye adı verilmiştir.
    Kuzey kilise halen cami olarak kullanılmaktadır, ek kilise ise duvarları XIV. yüzyılın güzel mozaikleri ile süslü olup 1938-1940 yıllarında onarıldıktan sonra müze olarak Ayasofya Müzesi`ne bağlı bir birim haline getirilmiştir.
    Ziyaret Gün ve Saatleri: Pazartesi günü dışında, Ayasofya Müzesi Müdürlüğü`nün izni ile gezilebilmektedir
    (fog)'(x)
    (fog)'(x)
    PatRoN

Florence Nightingale Müzesi

Telefon:0216 343 73 10
    Fax: 0216 333 10 09
    İlçe: Üsküdar
    Adres: Selimiye Kışlası, Üsküdar
    Kırım Savaşı sırasında Askeri Hastane haline getirilen ve İngiliz hemşire Florence Nightingale’in de görev aldığı tarihi Selimiye Kışlası’nın kuzeybatı köşesindeki kulenin bir bölümü 1954`te müze olarak düzenlenmiştir.
    Florence Nightingale’in eşyaları, fotoğrafları, elinden hiç eksik etmediği lambası, madalyaları ve Sultan Abdülmecid’in hediye ettiği bilezik müzede sergilenmektedir.
    Ziyaret Gün ve Saatleri: Hafta içi 09.00 - 16.00 arasında gezilebilir. Müzeyi gezmek isteyenler ilgili faks yoluyla izin almalıdırlar.
    Ücret: Müzeye giriş ücreti alınmamaktadır
    (fog)'(x)
    (fog)'(x)
    PatRoN

Galatasaray Müzesi

Adres: Galatasaray Lisesi İstiklal Caddesi Beyoğlu
    1868`de Galatasaray Lisesi Tanzimat hareketi yönunde tekrar kurulduğunda, 3. Napolyon`un hediyesi olan Tarih-i Tabiiye Müzesi`nin mektepte tesisiyle Galatasaray müze mevhumuyla tanıştı. 1909`da konferans salonunda Fransızca konuşularak yapılan Klüp Genel Kurulu, "Mektebimizin bir köşesinde hatıralarımızı saklayacağımız bir müze" tesisini amaç olarak belirtti ve 1913`te Kalamış`ta Galatasaray Klübü`ne tahsis edilmiş merkez binasında müzeyi tesis etti. 1918`de Birinci Dünya Harbi`nden sonra İstanbul`un işgalinde bina Galatasaray¹dan alınınca müze eşyaları Ali Sami (Yen) Bey tarafından bir zabıtla, korunmak üzere, mektep müdüriyetine teslim edilerek işgal ve Milli Mücadele sırasında burada muhafaza edildi.
    Cumhuriyet`ten sonra mektebin konferans salonu yanındaki fuaye, sonra resimhanede muhafaza ve teşhir edilirken ******`ün ziyareti gerçekleşti ve resmini imzaladı. 1942`de Recep Peker başbakanlığındaki hükumet mektepte ayrı bir müze binası yaptırılmasına izin verdi. O zamanki Istanbul Valisi Lütfi Kırdar, bahçe önündeki binaları istimlak etti ve gerekli tahsisatın oluşturulmasına başlandı. 1970 yılında bugünkü mektep girişine eklemlenmiş bina tamamlandı ve Galatasaray Müzesi buraya taşındı.
    Mekanın temininden sonra müze faaliyeti ve teşkilatı 3 esasa dayandı: 1- Müze eşyasının korunması 2- Müzeye devamlı yeni eşya temini. (Her yıl Ekim ayındaki kuruluş yıldönümünde klüp, o yıl kazanılan kupa ve ödülleri müzeye teslim eder. Ayrıca Galatasaraylılar ellerindeki belge ve eşyaları da müzeye teslim etmektedirler.) 3- Kültür değeri olarak müze konu ve kapsamını kamunun bilincine aktaracak teşhiri yapacaktir.
    Klüp başkanının atadığı bir heyet tarafından yönetilen müze, Galatasaray Lisesi ve Spor Klübü`nün ortak müzesi kimliğindedir. Herkese açıktır ve giriş ücretsizdir.
    Ziyaret Gün ve Saatleri: Çarşamba günleri 10.00 - 13.00 arası ve özel günlerde (Her Haziran`ın ve Aralık`ın ilk Pazar`ı olan pilav günlerinde ve ihtiyari olarak bazı kutlama, sergi ve törenlerde) açıktır.
    (fog)'(x)
    (fog)'(x)
    PatRoN

Mesaj tarafından (fog)'(x) Perş. Ocak 21, 2010 5:10 pm

Havacılık Müzesi

Telefon:0212 663 24 90 / 2216
    İlçe: Yeşilyurt
    Adres: Hava Harp Okulu Komutanlığı, Yeşilyurt
    İlk havacılık müzesi, 1971 yılında İzmir Cumaovası sivil hava alanında ziyarete açılmış ve 1978 yılına kadar burada kalmıştır. 1974`te müzenin İstanbul`a taşınması gündeme gelmiş ve gerekli girişimler başlatılmıştır. Müze, 1985 yılında Yeşilköy`de ziyarete açılmıştır. O günden başlayarak yapılan çalışmalarla bugünkü modern tesisler kazanılmıştır.
    12.000 metrekare açık ve 3000 metrekare kapalı alan üzerinde sergilenen uçaklar arasında uçabilenler olduğu gibi, dünyada eşi kalmadığı için antika değerine sahip 1930`lu yıllara ait uçaklar da bulunmaktadır. Ayrıca Türk havacılık tarihi ile ilgili değerli eşya, maket, fotoğraf ve tarihi belgelerin de bulunduğu kapalı mekanların dışında açık mekanda da jet savaş uçakları, kargo ve savaş uçakları, helikopterler, uçaksavar, füze ve radar sergilenmektedir. Müzede ayrıca 50 kişilik modern sinema ve konferans salonu, uçak maketleri ve hatıra eşya satışının yapıldığı hatıra eşya satış reyonu, yazlık ve kışlık kafeterya bulunmaktadır.
    Müze tarafından her yıl, açılış tarihi olan 16 Ekim`i kapsayan haftada, "Türkiye Plastik Model Uçak Yarışması" düzenlenmektedir. Müzeyi gezenler, çağdaş müzecilik anlayışıyla yaratılan ortamda dünya ve Türk havacılığının geçirdiği aşamaları izleyebilirler.
    Ziyaret Gün ve Saatleri: Pazartesi ve Salı günleri kapalıdır. Diğer günlerde 9.00-16.30 saatleri arasında gezilebilir.
    (fog)'(x)
    (fog)'(x)
    PatRoN

Mesaj tarafından (fog)'(x) Perş. Ocak 21, 2010 5:10 pm

Hüseyin Rahmi Gürpınar Müzesi

İlçe: Adalar
    Adres: Heybeliada
    Cumhuriyet dönemi yazarlarından Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın Heybeliada’da, 1912-1944 yılları arasında yaşadığı evin, Kültür Bakanlığı`nın yaptığı restorasyonla müzeye çevrilmesiyle oluşturulmuştur. Heybeliada’da denize hâkim bir tepede bulunan müzede aralarında Hüseyin Rahmi Gürpınar`ın kendi yaptığı el işlerinin de bulunduğu eşyalar ve kitaplar sergileniyor.
    Ziyaret Gün ve Saatleri: Her gün 9.00-18.00 saatleri arasında açıktır.

Forum Saati Ptsi Mayıs 13, 2024 5:31 am