|| Kopuk GençLik || Zamane GençLerin SanaL Mekanı ||

OOOPS Bİ DAKKA KARDEŞ !

Şimdi Hacı Sen Bu Foruma Zati Üyeysen Sorun Yok,Giriş Yap.

Haa Yok Üye FeLan DeğiLim Üye oLupta Ne İşime Yarıyacak Diyorsan Oku;
Komedi,Arkadaşlık,İyi Vakit,Sanal Bi Aile Hatta Yetim ve Öksüz KardeşLerimize Sanal Ana ve Babada Oluruz Üye oL Yeter...

Join the forum, it's quick and easy

OOOPS Bİ DAKKA KARDEŞ !

Şimdi Hacı Sen Bu Foruma Zati Üyeysen Sorun Yok,Giriş Yap.

Haa Yok Üye FeLan DeğiLim Üye oLupta Ne İşime Yarıyacak Diyorsan Oku;
Komedi,Arkadaşlık,İyi Vakit,Sanal Bi Aile Hatta Yetim ve Öksüz KardeşLerimize Sanal Ana ve Babada Oluruz Üye oL Yeter...

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Sayfayı FaceBook'ta Paylaş
Design By Sahirâne Design ©️
Tıkla Beğen
Erzurum

Dünyayı 'büyücü' eşek arıları kurtaracak!

PisLiCk
    PisLiCk
    Bay Özel Misafir
    Bay Özel Misafir

Uyarı Seviyesi Uyarı Seviyesi : Uyarı Yok !
    Cinsiyetim Cinsiyetim : Erkek
    Kayıt Tarihim Kayıt Tarihim : 17/01/10
    Yaşım Yaşım : 27
    MemLeketim MemLeketim : KasıMPaşa
    Mesaj Sayım Mesaj Sayım : 536

Dünyayı 'büyücü' eşek arıları kurtaracak! Empty Dünyayı 'büyücü' eşek arıları kurtaracak!

Mesaj tarafından PisLiCk Paz Ocak 17, 2010 5:10 pm

Bilim adamları[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] besin üretimini artırmak ve tarıma zararlı böcekleri yok etmek için özel olarak seçilmiş "büyücü" eşek arılarını kullanarak milyarlarca dolarlık gıda kaybını önlemeyi hedefliyor.

San Francisco State Üniversitesi tarafından yürütülen araştırmada[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] böcekleri iğnelerinden salgıladıkları zehirle sersemleştirip öldüren “büyücü eşek arıları”nın genetik kodları incelemeye tabi tutularak araştırılacak.
    Yaklaşık 600 bin tür arasından seçilen üç özel "büyücü" eşek arısı türü[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] tarım alanlarında zararlı böceklerin yok edilmesi için kullanılacak.
    Bilim insanları[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] Nasania sınıfına ait olan üç eşek arısı türü üzerindeki araştırmalarında[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] arıların hangi böceğe saldıracaklarını belirleyen geni deşifre edecek. Bu şekilde arıların saldıracakları hedef üzerinde yönlendirilmesi amaçlanıyor.
    Uzmanlar[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] bu araştırmayla[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] her yıl milyarlarca dolarlık gıda kaybını önlemeyi hedefliyor. Araştırmacılar[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] boyları sadece bir ila 2 milimetre arasında olan eşek arılarının kimyasal ilaçların kullanımını da gereksiz kılacağını belirtiyor.
    PARAZİT EŞEK ARILARI
    Nasania eşek arıları zehirleri ile yarı felç ettikleri kurbanlarına yumurtalarını bırakıyor. Yavru arı yumurtadan çıktıktan sonra parazit olarak üzerinde geliştiği böceği yemeye başlıyor. Bilim insanları[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] Nasania türünün parazit özelliğinin[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] zararlı böceklerin ortadan kaldırılmasında çok büyük katkı sağlayacağına inanıyor.
    Ayrıca[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] Nasania arısının salgıladığı zehrin kimyası analiz edilerek[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] ilaç üretiminde kullanılması amaçlanıyor. Araştırmayı yürüten bilim insanlarından Chris Smith[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] “Gözle bile görülmeyen bu canlıların insanlık için ne kadar önemli olduğunu çoğumuz bilmiyoruz” dedi.

Forum Saati Paz Mayıs 19, 2024 6:39 am